Sorana Cîrstea, în sferturile de finală ale turneului de la Dubai

Târgovișteana Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii în valoare de 2 milioane dolari, în urma victoriei obținute miercuri, în trei seturi, 6-2, 5-7, 6-1, după 2 ore și 7 minute, în fața favoritei nr. 4, italianca Sara Errani.

Cîrstea (23 ani, 27 WTA), care în primul tur trecuse de altă italiană, Robert Vinci, cu 6-4, 6-3, a reușit a doua sa victorie în fața Sarei Errani (26 ani), numărul 10 mondial. Sorana nu o mai învinsese din 2008, când s-a impus cu 6-4, 6-2 în optimile turneului de la Luxemburg. Errani a câștigat apoi cinci întâlniri consecutive cu Cîrstea: în 2010 la Monterrey, 6-2, 6-3 în primul tur; în 2011 la Marbella, 1-6, 6-4, 6-2 în primul tur; în 2012 la Australian Open, 6-7 (6), 6-0, 6-2 în șaisprezecimi de finală; anul trecut la Dubai, 6-4, 6-4 în optimi, și la Madrid, 7-5, 2-6, 6-4 în turul II.

De menționat că Errani a fost învinsă și săptămâna trecută, la Doha, în sferturi, tot de o româncă, Simona Halep, cu 6-2, 6-0, în doar 53 de minute.

În sferturi, Cîrstea o va întâlni pe jucătoarea daneză Caroline Wozniacki, cap de serie nr. 8, care în optimi a eliminat-o cu 6-4, 6-4 pe Annika Beck (Germania).

Cîrstea și Wozniacki (23 ani, 11 WTA) sunt la egalitate la meciurile directe, 3-3. Cîrstea s-a impus în 2009 la Roland Garros, 7-6 (3), 7-5 în șaisprezecimi, la Los Angeles, 1-6, 6-4, 7-6 (5) în șaisprezecimi, și anul trecut la Toronto, tot în aceeași fază, cu 5-7, 7-6 (0), 6-4. Daneza a câștigat prima oară în 2006, la un turneu ITF la Istanbul, 6-2, 6-0 în semifinale, apoi în 2009 în șaisprezecimi la US Open, cu 6-3, 6-2, și anul trecut la Doha, în șaisprezecimi, cu 7-6 (7), 6-0.

Pentru calificarea în sferturi, Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec de 34.891 dolari și 100 puncte WTA.

error: Conţinut protejat !!