Site icon stiriDB

Baschet feminin: CSM Târgovişte învinge Phoenix Galați, 74-63

baschet-csm-phoenix-galati-01

Echipa de baschet feminin a CSM Târgovişte a obţinut, sâmbătă, o victorie în faţa echipei din Galați cu scorul final 74-63 (20-13, 19-8, 17-20, 18-22).

Campioana en-titre, CSM Târgoviște, a avut un meci greu, sâmbătă, în Sala Sporturilor din Târgovişte. Înaintea acestei partide echipa oaspete se afla cu o poziție mai sus (locul 6) față de CSM Târgoviște (locul 7) în clasamentul acestei ediţii de campionat.

Târgoviștencele au controlat primele două sferturi și au dat impresia până la pauză că vor câștiga fără probleme. Echipa oaspete a revenit însă în a doua jumătate, a câștigat sferturile 3 și 4, dar n-a reuși să recupereze diferența de puncte. La CSM a debutat Ildiko Nagy, proaspăt transferată la Târgoviște de la ICIM Arad. Nagy a jucat 4 minute.

De la CSM Târgovişte s-au remarcat Larisa Toma (18 pc), Donica Cosby (17 pc), Andrea Olah (14 pc).