Baschet feminin: CSM Târgovişte învinge greu Phoenix Galaţi, 53-50

csm-phoenix-galati-green

Echipa de baschet feminin a CSM Târgovişte a câştigat, miercuri seara, pe teren propriu, partida împotriva Phoenix Galaţi, cu scorul de 53-50 (11-13, 13-9, 15-19, 14-9).

Târgoviştencele veneau după două eşecuri consecutive pe teren propriu (cu Olimpia CSU Braşov şi Sepsi Sf. Gheorghe) şi au dorit să se revanşeze în faţa propriilor suporteri. Cu toate acestea, meciul nu a fost unul uşor, fetele de la Phoenix Galaţi au stat în avantaj lungi perioade din joc. Echipa oaspete a câştigat primul sfert, dar târgoviştencele l-au câştigat pe al doilea şi au intrat la pauză cu un avantaj de doar două puncte (24-22). Sfertul trei le-a aparţinut tot gălăţencelor, însă pe final echipa oaspete a cedat iniţiativa şi târgoviştencele s-au desprins la trei puncte distanţă.

De la CSM Târgovişte cele mai bune marcatoare au fost Monique Coker (18 puncte şi 21 recuperări), Prorche Poole (12 puncte), Elena Dincă (11 puncte).

De la Phoenix Galaţi s-au remarcat Katharine Elisabeth Rutan (12 puncte şi cinci recuperări), Shanice Ann Steenholdt (11 puncte şi trei recuperări).

Rezultatele din etapa a 24-a — Grupa 1-6
Olimpia CSU Brașov — Universitatea Cluj-Napoca 62-75
CS Municipal Târgoviște — CS Phoenix Galați 53-50
ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe — CS Municipal Satu Mare 72-64

În clasament, pe primul loc se află ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe, cu 57 puncte, urmată de CS Municipal Târgoviște, 41 p, Universitatea Cluj-Napoca, 40 p, Olimpia CSU Brașov, 37 p, CS Phoenix Galați, 36 p, CS Municipal Satu Mare, 33 p.

Etapa următoare echipa din Târgovişte se deplasează la Cluj Napoca pentru a întâlni pe Universitatea.

error: Conţinut protejat !!