Baschet feminin: CSM Târgoviște, calificată dramatic în finala Cupei României

csm-sepsi-2016-01

CSM Târgoviște s-a calificat dramatic în finala Cupei României la baschet feminin, vineri, în Sala Kati Szabo din Sf. Gheorghe, gazda turneului Final 8 al competiției, după ce a învins formația ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe, deținătoarea trofeului, cu scorul de 58-55 (12-14, 11-16, 13-13, 22-12).

Echipa gazdă, campioana en titre și principala favorită la câștigarea trofeului, a dominat trei sferturi din meci, dar a fost surprinsă pe final.

Formația covăsneană conducea înaintea ultimului sfert cu 43-36, într-un meci cu multe ratări. CSM Târgoviște a avut o serie de senzație în debutul ultimului sfert, cu 12 puncte consecutive marcate și niciunul primit, astfel că scorul a devenit 43-48. A fost rândul gazdelor să aibă o serie pozitivă, de opt puncte la rând, scorul devenind 51-48. Când mai erau 104 secunde, Sepsi SIC Sf Gheorghe avea avantaj de două puncte, 54-52. Coker a egalat, cu 33 de secunde rămase de joc și tot ea a reușit o recuperare, concretizată de Poole, când mai erau 11 secunde (54-56). Annemarie Godri Părău a transformat doar una dintre cele două aruncări libere (55-56), însă apoi Porchia Green a consolidat avantajul oaspetelor, 55-58, scor care nu s-a mai schimbat, Jeffery ratând aruncarea de trei puncte care putea trimite meciul în prelungiri.

La Sepsi au evoluat Andreea Elena Huțanu 5 puncte, 4 recuperări, 1 pasă decisivă, Janeesha Jeffery 14 p, 8 rec, 1 pd, Tyaunna Dominique Marshall 9 p, 10 rec, 2 pd, Amanda Clara Thompson 4 p, 10 rec, 2 pd, Annemarie Godri Părău 15 p, 3 rec, 1 pd, Chandra Harris, Tunde Kilin 1 rec, Chalysa Janee Shegog 8 rec, 1 pd, Ancuța Stoenescu 2 rec.

Pentru CSM Târgoviște au jucat Gabriela Larisa Toma 11 p, 5 rec, 3 pd, Elena Dincă 3 p, 2 rec, 1 pd, Monique Coker 17 p, 6 rec, Prorche Cherrelle Poole 9 p, 4 rec, 3 pd, Porchia Green 12 p, 11 rec, 3 pd, Donica Ayana Cosby 1 rec, Alina Mihaela Chivu 4 p, Anamaria Vîrjoghe 2 rec, 1 pd, Marta Fodor 1 rec.

În a doua semifinală de vineri se vor înfrunta Olimpia CSU Brașov și BC Sirius Tg Mureș (20,00).

error: Conţinut protejat !!