Site icon stiriDB

Baschet feminin: CSM Târgovişte a câştigat Cupa României, după o finală dramatică

atmosfera-baschet-w

CSM Târgovişte a câştigat Cupa României la baschet feminin, duminică, în Sala Kati Szabo – Sf. Gheorghe, după ce a învins-o în finală dramatică pe Olimpia CSU Braşov, cu scorul de 64-63 (15-19, 13-20, 22-14, 14-10).

Olimpia, finalista de anul trecut, a dominat prima jumătate a meciului și conducea după 20 de minute cu 39-28. CSM Târgoviște a început apoi o cursă de recuperare și a reușit să treacă în avantaj în minutul 33 (54-53). CSM a avut apoi 60-56 (55), dar formația brașoveană a întors scorul, 63-62, cu 3 minute și 37 de secunde înainte de final. Cele două echipe nu au reușit să mai marcheze apoi timp de 3 minute și jumătate, iar Prorche Poole a reușit un coș ce s-a dovedit a fi cel al victoriei, cu trei secunde înainte de final, 64-63. Olimpia a avut ultimul atac, Pesovic a ratat aruncarea, Higgins a introdus mingea coș, dar, după verificările oficiale s-a decis că a fost după expirarea timpului de joc, iar trofeul a luat drumul Târgoviștei.

CSM Târgoviște a câștigat pentru a zecea oară Cupa României, după ce în semifinale a întrecut-o dramatic pe deținătoarea trofeului, ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe, cu scorul de 58-55 (12-14, 11-16, 13-13, 22-12).

Prorche Cherrelle Poole a fost cea mai bună jucătoare a învingătoarelor, cu 23 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive. Antrenorul Cătălin Tănase le-a mai folosit pe Gabriela Larisa Toma 2 p, 9 rec, 5 pd, Elena Dincă 9 p, 2 pd, Monique Coker 14 p, 9 rec, Porchia Green 7 p, 10 rec, 4 pd, Donica Ayana Cosby 5 p, 1 pd, Alina Mihaela Chivu, Anamaria Vîrjoghe 2 p, 1 rec, Marta Fodor 2 p, 1 rec.

De partea cealaltă, Dan Calancea le-a utilizat pe Ioana Ghizilă 12 p, 4 rec, 3 pd, Dora Denisa Ardelean 4 p, 2 rec, 1 pd, Adrienne Nicole Webb 22 p, 3 rec, 4 pd, Kristina Higgins 6 p, 17 rec, 1 pd, Biljana Pesovic 17 p, 5 rec, 5 pd, Alina Andreea Crăciun 2 p, 3 rec.