UPDATE Tenis: Rezultate Sorana Cîrstea  și Simona Halep în turul 3 de la Roland Garros

UPDATE Tenis: Rezultate Sorana Cîrstea și Simona Halep în turul 3 de la Roland Garros

UPDATE 16.20 Târgovișteanca Sorana Cîrstea s-a oprit în turul 3 la Ronald Garros, unde a fost învinsă de Jelena Jankovici, scor 1-6, 2-6.
UPDATE 13.10: Simona Halep a învins-o fără probleme pe Maria Teresa Torro-Flor, 6-3, 6-0 şi s-a calificat în optimi la Roland Garros. Românca o va întîlni în faza următoare pe jucătoarea americană Sloane Stephens, care a cîştigat duelul cu Makarova, 6-3, 6-4.

Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, şi Sorana Cîrstea, locul 27 WTA şi cap de serie numărul 26, vor evolua, sîmbătă, în turul trei al turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

După eliminarea primelor trei jucătoare din clasamentul WTA, Serena Williams, Na Li şi Agnieszka Radwanska, Simona Halep a devenit jucătoarea cel mai bine clasată rămasă în competiţie.

Halep va juca sîmbătă, în primul meci programat pe Terenul 2, de la ora 12.00, cu Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 55 WTA. Simona Halep şi Maria-Teresa Torro-Flor nu s-au mai întîlnit până acum.

Sorana Cîrstea va evolua, în al doilea meci programat pe Terenul 1, în compania Jelenei Jankovici (Serbia), cap de serie numărul 6 şi locul 7 WTA. Sorana Cîrstea şi Jelena Jankovici s-au întîlnit de cinci ori până acum, sportiva română conducînd cu 3-2. În ultima partidă, disputată în 2013, în optimi de finală la Toronto, Cîrstea s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4.

error: Conţinut protejat !!