Fotbal: Chindia a retrogradat din Superligă, după 2-2 acasă cu FC Voluntari [video]

Chindia Târgovişte a retrogradat din Superliga naţională de fotbal, după ce a terminat la egalitate cu FC Voluntari, 2-2 (0-2), vineri seara, pe teren propriu, în timp ce FC Argeş şi UTA Arad vor susţine baraje pentru menţinerea în eşalonul de elită.

Chindia Târgovişte a retrogradat din Superliga naţională de fotbal, după ce a terminat la egalitate cu FC Voluntari, 2-2 (0-2), vineri seara, pe teren propriu, în etapa a noua (ultima) din play-out, în timp ce FC Argeş şi UTA Arad vor susţine baraje pentru menţinerea în eşalonul de elită.

FC Argeş a obţinut o victorie capitală, 3-0 cu Petrolul Ploieşti, profitând şi de rezultatul de la Târgovişte.

UTA, care a remizat acasă cu FC U Craiova, 1-1, ştia deja că va fi nevoită să dispute un baraj pentru menţinere.

Chindia, care a jucat pe propriul stadion după o pauză de patru ani, perioadă în care arena a fost renovată, a plătit preţul evoluţiilor slabe din ultima vreme, venind după trei înfrângeri consecutive.
FC Voluntari, care a încheiat neînvinsă play-out-ul, a condus cu 2-0 la pauză în meciul de la Târgovişte, prin golurile înscrise de Vitalie Damaşcan (42) şi Aymar Meleke (45+2), ivorianul înscriind primul gol în Superligă, după ce portarul respinsese şutul fratelui său geamăn Ulrich Meleke. Aymar Meleke a marcat la doar două minute de la intrarea pe gazon.
Chindia a redus din diferenţă imediat după pauză, prin Cristian Neguţ (48), cu un şut senzaţional de la 18 metri, iar Andrei Şerban a egalat cu un şut de la 16 metri (75), însă echipa antrenată de Anton Petrea nu a găsit golul victoriei.
CS Mioveni şi Chindia au retrogradat în Liga a II-a, în timp ce UTA (locul 7 în play-out) şi FC Argeş (locul 8 în play-out) vor disputa baraje pentru menţinerea în Superligă, în dublă manşă, contra formaţiilor clasate pe locurile 5, respectiv 4 în Liga a II-a (CSA Steaua nu are drept de promovare).

Primele două clasate în play-out, FC U Craiova şi FC Voluntari vor juca în baraj pentru calificarea în Europa Conference League, în manşă unică, la Craiova. Câştigătoarea va susţine un al doilea baraj pentru Europa Conference League cu echipa clasată pe locul 3 în play-off (dacă Sepsi OSK Sfântu Gheorghe va câştiga Cupa României) sau cu echipa de pe locul al patrulea (dacă ”U” Cluj va câştiga Cupa României).

Rezultatele de vineri:
AFC Chindia Târgovişte – FC Voluntari 2-2 (0-2), Stadion ”Eugen Popescu” – Târgovişte
Au marcat: Cristian Daniel Neguţ (48), Andrei Şerban (75), respectiv Vitalie Damaşcan (42), Aymar Meleke (45+2).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); al patrulea oficial: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova)
Arbitru video: Istvan Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Daniel Mitruţi (Craiova)
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Paul Mincu (Bucureşti) – LPF

FC Argeş – FC Petrolul Ploieşti 3-0 (1-0), Stadion ”Nicolae Dobrin” – Piteşti
Au marcat: Costinel Tofan (27), Wesley Jobello (86), Antonio Jakolis (90+3).
Cartonaş roşu: Robert Moldoveanu (Petrolul 62), Christian Irobiso (Petrolul, 72).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti)

AFC UTA Arad – FC U 1948 Craiova 1-1 (0-0), Arena ”Francisc Neuman” – Arad
Au marcat: Virgiliu Postolachi (48), respectiv Benjamin van Durmen (74).
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş)